Qeetup je developerský meetup pro developery od developerů z Qestu. Nezáleží na tvých znalostech, věku nebo vyznání, důležitá je vášeň pro programování. V rámci Qeetupu chceme tuto vášeň sdílet. Chceme se bavit o znalostech, zkušenostech, ale i fuckupech. Budeme se bavit o tom, co se nám povedlo, ale i o tom, co se nepovedlo, a to samé rádi uslyšíme i od tebe.
Dan Jarkovský: How to test a Dragon Prezentace si pokládá jednu velkou otázku: Jak jeden z největších e-commerce v ČR zaručí správnost a funkčnost svého kódu? Začneme krátkým představením testovací pyramidy, poté projdeme jednotlivé typy testů, jejich účel a jak je používáme v Heurece. Řekneme si, kdy používáme Snapshot testy, kdy Komponent testy při testování React komponent a jak pro to používáme React Testing Library. V rámci end-to-end testů si ukážeme pár principů abstrakce pro přehlednější práci. Nakonec se podíváme na Smoke testy a jak přepis do Cypressu zrychlil pipeliny.
Patrik Valkovič: Serverless GraphQL subscriptions GraphQL Subscriptions jsou de facto standardem pro vývoj real-time aplikací. Často se ale řeší jejich škálování, které může být problematické. To je naopak výhoda serverless řešení, které mohou škálovat téměř neomezeně. Jak ale spojit serverless, které je z definice stateless, a websockety, které jsou nutně stateful? Dozvíte se na přednášce.
Karolína Stachura: Rekvalifikace a proč holky do IT patří Jak jsem se bez technického vzdělání dostala do světa programování? Povyprávím vám, jaké byly moje začátky, čeho jsem se bála a proč byl můj strach úplně zbytečný. Také vám povím, v čem si myslím, že jsme my holky v tomhle oboru dobré a co vnímám jako girl power v IT. Přijď si mě poslechnout a staň se vývojářkou i ty!
Šimon Stachura: Human-Level Greedy Bot pro Abaku Jak implementovat Greedy Bota tak, aby byl na úrovni zkušených lidských hráčů? Zjistěte jak jsme v matematické hře Abaku implementovali ořezání stavového prostoru hry, a dokázali tak rychle nalézt tah za co nejvíce bodů. Jak moc je tahle strategie dobrá pro různé hry, a proč je tak úspěšná zrovna v Abaku? To se dozvíte na přednášce.
Cyril Urban: Autentizace pomocí AWS Cognito Potřebuje vaše aplikace řešit autentizaci a s ní spojené funkcionality jako je registrace, přihlašování nebo obnovení hesla? Ušetřete čas a pro řešení tohoto problému využijte AWS Cognito. V přednášce bude ukázáno, jak tento problém řešit z praktického hlediska. Konkrétně si řešení ukážeme s technologiemi Node.js, React a AWS CDK.
Radek Řepka: NX Monorepo Přednáška je zaměřena na správu monorepa obsahujícího nejen JavaScriptové aplikace pomocí frameworku NX. Ukážeme si tvorbu monorepa obsahujícího několik front-endových a back-endových aplikací se sdílenou logikou a jejich následným procesem buildění a testování. Ukážeme si také tvorbu vlastního NX executoru.
Jakub Šafránek: Kdo ovlivňuje úspěch vývoje produktu? Co se stane, když do produktu mluví někdo, kdo nemá? Na to vám odpoví Jakub, náš Product Owner. Na jeho přednášce nebude chybět ukázka jednotlivých klíčových rolí pro vývoj on-line produktu, odkrytí našich failů a vysvětlení si některých často omílaných slovíček - buzzwordůných slovíček - buzzwordů.
Miroslav Papírník: React Performance Přednáška je zaměřena na optimalizaci výkonu aplikace. Podíváme se na nástroje pro diagnostiku a profilování výkonu, a probereme osvědčené metody, které vedou ke zlepšení výkonu aplikace.
Line-up:
V pořadí 10. Qeetup se bude točit kolem testování v Qestu. Teorii necháme stranou a podíváme se společně na příklady z praxe, které vás vtáhnou pod pokličku psaní testů v Qestu. Uvidíte praktické ukázky největších úskalí, na která jsme narazili a jak jsme je nakonec vyřešili. Nakousneme i naši vysněnou představu testování, ke které se pomalu, ale jistě blížíme.
Program: 17:00 - registrace, 17:30 - Dario Princ: Evoluce testování v Qestu, 18:10 - Radim Štěpaník: Testování v Node.js, 19:00 - volná zábava - jídlo, pití, pokec. Na setkání s vámi se těší celá Qestí grupa. Budeme rádi, když tu s námi opět zůstanete i po přednáškách. Bude klasické občerstvení a taky dostatek prostoru rozvést temata víc do hloubky :)
Co je Qeetup? Qeetup je developerský meetup pro developery od developerů z Qestu.
Jak k nám Tram, či metro do stanice Křižíkova. Sídlíme v budově Forum Karlín, v 7. patře. Je třeba se nahlásit na dolní recepci a v 7. patře si vás už vyzvedneme my :)
Pay-per-request pricing model cloudových služeb představuje další dimenzi, pro kterou jako vývojáři optimalizujeme a tak dává zrod novým practices. Předmětem přednášek budou právě vývojářská rozhodnuti v serverless prostředí. Pobavíme se o různých serverless službách od AWS se zaměřením na DynamoDB storage.
Program: 17:00 – Registrace 17:30 – Vít Habada: Serverless: budget-driven architecture 18:20 – Richard Schäfer: Jak funguje DynamoDB a jeho využití v serverless architektuře. 19:00 – jídlo, pití, pokec
V dalším Qeetupu si budeme povídat o GraphQL. Máme za sebou pár produkčních aplikací a chtěli bychom se s vámi podělit o to, proč si myslíme, že GraphQL nahradí REST API v komunikaci mezi webovým klientem a serverem.
Jak jsme přešli na GraphQL Přijďte se podívat, jak se tvoří aplikace postavená na GraphQL místo REST API. Ukážeme si, jak dobře navrhnout schéma a dále s ním pracovat. Projdeme si společně klientskou část tvořenou pomocí React a Apollo Client i serverovou část opřenou o Apollo Server. Na frontendu se zbavíme Reduxu, necháme si vygenerovat Typescript typy a nakonec to celé otestujeme. A co že to bude za aplikaci? Přijďte a nechte se překvapit.
Program: 17:00 – Registrace 17:30 – Jindřich Máca – serverová část 18:20 – Josef Vidlák – klientská část 19:00 – jídlo, pití, pokec
Na setkání s vámi se těší celá Qestí grupa. Proto budeme rádi, když tu s námi opět zůstanete i po přednáškách. Bude klasické občerstvení + něco navíc :wink: a taky dostatek prostoru rozvést témata ještě víc.
Jindřich Máca - Vyhledávání nad dynamickými daty Při tvorbě nového produktového katalogu, se zaměřením především na efektivní vyhledání, jsme se setkali se spoustou záludných překážek. Podělíme se s Vámi, proč preferujeme MongoDB před klasickou SQL databází, jak v něm pracujeme se složitější dynamickou dokumentovou strukturou, nad kterou pak efektivně vyhledáváme. Také nastíníme naše plány do budoucna, ve kterých připravujeme pro správu produktů aplikovat Event Sourcing architekturu.
Richard Schäfer - Autorizace & Autentizace Talk se zaměří na základy autorizace a autentizace ve webových aplikacích. V první části si zodpovíme hlavní otázky: co to je, proč se to používá a především jak si to můžeme naimplementovat. Tato část bude obecnější a zaměří se na pochopení principů.
Druhá část už bude techničtější. Projdeme si co to jsou cookie a autorizační tokeny a jak se používají v řešení autorizace. Poté se podíváme na různé druhy autentizace a přístupových práv (MAC, DAC, IBAC) a na jejich využití.
Nakonec si ukážeme demo s implementací v Node.js.
Na setkání s vámi se těší Jindra + Ríša a celá Qestí grupa. Proto budeme rádi, když tu s námi opět zůstanete i po přednáškách. Bude klasické občerstvení (tedy hlavně pizza a pivo) a taky dostatek prostoru rozvést témata ještě víc.
React pod kapotou
Používat React je snadné. Psát v Reactu svižné a udržitelné aplikace už ale vyžaduje hlubší znalosti. Jak to 'v kostce' funguje? Co se děje při vykreslování komponenty? Na jaké zásadní problémy časem narazíte? O tom všem se pobavíme v první části Qeetupu.
Hooking up React
Nový update Reactu dává classám pravý hák svým Hook API. Přijďte si poslechnout co nového přináší React v16.7.0-alpha, jak se zbavit class component a jak používat a psát hooky.
No a až si povíme vše, co vás bude zajímat k Reactu, tak můžeme nad tradičním občerstvením neformálně pokračovat v diskuzích dál.
Zajímáš se o mobilní vývoj? Ať už jsi fanda Androidu či iOSu, tak si na čtvrtém Qeetupu přijdeš na své. Ukážeme ti, jak ušetřit čas využitím Fastlane pro automatizaci buildu a deploymentu aplikací s možným napojením na CI platformy. Čistě zaryté Androiďáky potěší úvod do Android Jetpack komponent a jejich praktické využití při každodenním vývoji.
Přijď si s námi popovídat o základech Reactu. Povíme si něco o tom, jak tvořit dynamické weby pomocí téhle populární knihovny a jak je zároveň udělat atraktivnější. Pokusíme se vysvětlit, jak a proč stavět aplikaci pomocí komponent. V druhé půlce pak představíme knihovnu Styled Components, se kterou předvedeme, že i komponenta se může vejít na jeden řádek.
Budeme si povídat o tom, jakým způsobem jsme měnili nasazování našich aplikací a proč si myslím, že v budoucnu naše aplikace budou používat zejména serverless technologie. Ukážeme si, jakým způsobem je nutné přizpůsobovat architekturu a proč se tohle všechno bude líbit vašemu šéfovi. Přednáška bude koncipována především na základy serverless technologií. Součástí budou ukázky nástrojů, frameworků a patternů, které se v souvislosti se serverless technologiemi dají použít.
Slyšel jsi už o RxJava, RxKotlin, RxJs, RxSwit a dalších Rx cool knihovnách? Zajímá tě reaktivní přístup k datům? Zajímá tě, jak reaktivní programování využívají u nás kluci při každodenním vývoji android aplikací? Pokud ano, tak přijď na Qeetup, který ti ukáže, co to je reaktivní programování v praxi. Obsahem přednášky bude úvod do reaktivního programování následovaný ukázkami využití RX frameworku při vývoji mobilních aplikací. Přednáška bude koncipována pro Android, nicméně pokud tě zajímá reaktivní programování, bude to určitě přínosné i pro ty, kteří vyvíjí pro jiné platformy.
Copyright © 2013 - 2024 Všechna práva vyhrazena