Ulož.to

Ulož.to je známé jako největší české cloudové úložiště pro sdílení souborů. Nedílnou součástí je správce souborů (File manager), pro který vyvíjíme front-endovou část.

Pro Ulož.to jsme už vyvíjeli nové řešení pro video přehrávač s funkcionalitami, které v předchozí verzi nebyly možné implementovat. Původní řešení se muselo hodně ohýbat a klient Ulož.to s ním nebyl spokojený. Tato spolupráce nám otevřela dveře k dalšímu projektu, ve kterém také pracujeme pouze na frontendové části, a tím je online File Manager neboli správce souborů. Ulož.to mělo již implementované online řešení v PHP, nicméně některé funkcionality chyběly, takže uživatelé upřednostňovali desktopovou verzi. Klient Ulož.to nás pak také oslovil na tvorbu nového řešení pro webovou aplikaci.

Odvětví

Cloud

Klient

Ulož.to

Systém

Web

Realizace

Původní řešení správce souborů bylo zastaralé a jakákoliv údržba či rozšíření aplikace bylo velmi časově náročné. Jedná se však o stěžejní pilíř celé služby Ulož.to, proto byla renovace aplikace nevyhnutelná. Cílem bylo vytvořit moderní webovou aplikaci pro počítače, ale i mobilní zařízení, které pro správu a editaci souborů fungují rozdílně.

Výzvou pro nás bylo navrhnout online správce souborů, který naplňuje požadavky moderní webové aplikace. Ulož.to je velmi silné po backendové části, kterou jsme doplnili naším frontendovým týmem. File Manager je potřeba řešit nejen pro počítače, ale i tablety a mobilní zařízení, které pro správu a editaci souborů fungují rozdílně.

Výzva

V rámci spolupráce nás čekalo hned několik výzev. Jaké to byly? Například:

  • Virtualizace výpisu složek s několika tisíci položkami.
  • Zpracování velkého množství událostí a jejich kombinací – výběr položky, výběr více položek pomocí výběrového obdélníku, výběrový režim na mobilních zařízení, drag and drop, kontextové menu, klávesové zkratky.
  • Optimalizace výkonu aplikace.
  • Různé chování mobilní a desktopové verze.

Proces

Do nedávné doby jsme s klientem měli zavedené řízení projektu formou kanbanu. Měli jsme každodenní ranní stand-upy a pravidelné status meetingy, kde jsme shrnuli dodané funkcionality a domluvili jsme se na výhledu dalších úkolů. Jelikož se rozšířil frontendový tým a přibývají složitější funkcionality, domluvili jsme se na zavedení scrumu. Aktuálně tedy máme pravidelně schůzky na představení jednotlivých funkcionalit a jejich nacenění. V rámci planningu je seřadíme podle priority a zavedeme do sprintu. A na jeho konci máme s klientem review a retrospektivu. Denní stand-upy zůstávají tak, jak jsou.

Výsledek

Výsledkem je funkční platforma pro ukládání a strukturování dat, která se svým chováním přibližuje desktopovému správci souborů. Soubory je možné zobrazit ve dvou rozloženích – jako seznam nebo mřížka. Lze s nimi provádět různé operace (např. nahrát soubory, vytvořit novou složky, kopírovat,... ), ale také měnit jejich viditelnost a sdílet přes odkaz s ostatními uživateli. V aplikaci je také k dispozici strom složek a drobečková navigace. Svou funkcionalitou a použitelností se jedná o moderní cloudové úložiště.

Technologie

Frontend

TypeScript, React.js, Parcel, Redux Saga, i18next, Cypress

Také chcete úspěšnou aplikaci?Napište Nám

Copyright © 2024 All rights reserved